Bizi Arayın: +90 212 541 0924

Yangın Kontrolü

Yangın kontrolü sağlama amaçlı kullanılan akustik mastik akrilik malzemeleri; yangın yönetmeliklerine uygunluğu sağlamayı hedeflemeden önce insan sağlığını korumayı amaçlayan ürünler olmaktadır.

Yangın kontrolü, akustik mastik akrilik malzemeleri; binalarda, tesisatların boşluk kısımlarından, bina döşemesi ile giydirme cephenin arasında cephelerin taşıyıcı bölümlerinden kaynaklı olarak; şaft deliklerinden ve kalan boşluklardan, yangın sırasında alevin ve dumanın yayılımı olur.

Bu sırada sıcak gaz yavaşça yükselir. Katlar arasında ve odadan odaya hızlı şekilde hareket ederek, can güvenliğimizi risk altına alır. Bunun gibi şaft boşluklarının, ısıyı ve esnekliği iletmesi az olan ürünlerle kapatılması, yangın yönetmeliğinin zorunlu kıldığı bir isteğidir.

Akrilik Mastik Yangın Kontrolü

Pasif yangını kesici akrilik mastik Fire Break; Avrupa standartları kapsamında test gören, uygulamaların detayına tabi olarak 3-4 saate kadar yangına dayanıklı bir akrilik mastiktir. Pasif yangınları durdurucu akrilik mastik Fire Break pasif yangını durdurucu özellik olarak, yangın yalıtımı detaylarında kullanılır.

Yapılarda ve tüm yaşam alanlarında yangın kontrolü sağlayabilmek için alınması gereken tedbirler yangın önleme yönetmeliklerinde açıkça belirtilmiş durumdadır. Bu yönetmelik esasları doğrultusunda binalarda yapılan yangın önleme çalışmaları kapsamında alınan tedbirlerin başında yangın kontrolü gelmektedir. Bunun sağlanması için kullanılan akustik mastik akrilik malzemeleri duvar ve asma tavan aralarındaki boşlukları kapatarak yangın kontrolünü başlatmaktadır. Aynı zamanda kullanılan akustik mastik akrilik malzemeleri; döşemelerde bulunan delikleri ve tesisatların geçişleri esnasında ortaya çıkan delikleri kapatarak gaz geçişine engel olmaktadır.

Akustik Mastik Akrilik Malzemeleri Yangın Kontrolü

Yangın yönetmeliklerinde yangın bloklama ve yangın önleme amacı ile uygulanması gereken tedbirler kapsamında en uygun malzemelerin nasıl kullanılacağını belirtmektedir. Bu kapsamda yer alan tedbirlerin en uygun alınmasına destek olan akustik akrilik mastik ürünleri; tüm yapılarda duvar döşemelerinin aralarını kapatarak yangın bloklama amacına en iyi hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda tavan birleşim derzlerinde yangın bariyeri görevini üstlenmektedir.

Yangın yönetmeliklerinde yangına dayanıklı yangın durdurucu niteliğindeki bu tür ürünlerin kulanım mecburiyeti getirilmiştir. Kullanılan akustik mastik akrilik malzemeleri; duman sızdırmazlık görevini de üstlenerek zehirlenmeleri veya gaz sızıntısını önleyerek patlama risklerini engelleyici çözümler için destek sağlamaktadır.

Akustik Akrilik Mastik Ürünleri Özellikleri Nelerdir?

 • En başta ekonomik bir yangın önleme aracıdır.
 • Yangınla birlikte ortaya çıkan toksit ve dumanın yayılımını engelleyicidir.
 • Gaz sızıntısını engelleyicidir.
 • Asma tavan ve birleşim noktalarında ateşe dayanıklı bu tür malzemeler kullanıldığında esneme özelliği sayesinde yangın durumunda patlama ve kırılmaları engeller.
 • Yangın sırasında ortaya çıkan ısıya dayanarak sarkma ve akma yapmaz.
 • Temizlenebilir özelliği sayesinde yangın sonrası su ile yıkanarak temizlenebilir.
 • Üzerine sürülen boyanın kimyasal etkisi karşısında dayanıklılığı sayesinde yangına karşı dayanma özelliğini kaybetmez.

Akustik Mastik Akrilik Yangın Kontrolü Malzemeleri Kulanım Alanları

 • Asma tavan taşyünü ve alçıpan tabaklarının aralarında.
 • Metal veya PVC yapılı tesisat geçişlerinde oluşan boşluklara.
 • Membran partisyon geçişlerinde oluşan açıklıklara.
 • Asma tavan mantolama esnasında duvar ve tavan birleşim noktalarına.
 • Mantolama sırasında duvar ile duvar birleşim alanlarına.
 • Duvar tavan derzlerinin birleşim noktalarına.
Ülke

14+

İhracat Yapılan Ülke Sayısı

Ürün Satışı

985.621+

Yıllık Satılan Ürün Adeti

Ürün Adeti

408+

Üretilen Farklı Ürün Sayısı

Çalışan

45+

Toplam Çalışan Sayısı