Alçıpan detay fuga profili, taşyünü, alçıpan profilleri, dekorasyon uygulamaları

Detay profili, alçıpan, asma tavan, taşyünü uygulamalarında; köşe birleşimlerinde, iki farklı parçanın birleşimlerinde, çatlamaları önlemek için kullanılır. Birinci nedeni; Fuga yapmak, ikinci sebebi; dekoratif görüntü almaktır.

Alçıpan levhalarda köşelerin düzgün bir şekilde bitmesini, müşterilerin istediği şekilde kaliteli bir görünüme kavuşmasını, gizli ışık bandı işlemlerinde fuga profili, asma tavan ve taşyünü uygulamalarında net bir çözüme kavuşmasını sağlar.

BZ1 Detay Profili
ALM.FGD.BZ1 BZ1 Fuga Profili
DL1 Fuga Profili
ALM.FGD.DL1 DL1 Fuga Profili
DU1 Fuga Profili
ALM.FGD.DU1 DU1 Fuga Profili
DU2 Fuga Profili
ALM.FGD.DU2 DU2 Detay Profili
EB1 Detay Profili
ALM.FGD.EB1 EB1 Detay Profili
F01 Detay Profili
ALM.FGD.F01 F01 Detay Profili
F02 Detay Profili
ALM.FGD.F02 F02 Fuga Profili
F03 Fuga Profili
ALM.FGD.F03 F03 Fuga Profili
F04 Fuga Profili
ALM.FGD.F04 F04 Fuga Profili
F05 Fuga Profili
ALM.FGD.F05 F05 Detay Profili
F06 Detay Profili
ALM.FGD.F06 F06 Detay Profili
F07 Detay Profili
ALM.FGD.F07 F07 Detay Profili
L01 Detay Profili
ALM.FGD.L01 L01 Fuga Profili
L02 Fuga Profili
ALM.FGD.L02 L02 Fuga Profili
L03 Fuga Profili
ALM.FGD.L03 L03 Fuga Profili
T10 Fuga Profili
ALM.FGD.T10 T10 Detay Profili
T15 Detay Profili
ALM.FGD.T15 T15 Detay Profili
T20 Detay Profili
ALM.FGD.T20 T20 Detay Profili
T25 Detay Profili
ALM.FGD.T25 T25 Fuga Profili
U50 Fuga Profili
ALM.FGD.U50 U50 Fuga Profili
U75 Fuga Profili
ALM.FGD.U75 U75 Fuga Profili
Z10 Fuga Profili
ALM.FGD.Z10 Z10 Detay Profili
Z15 Detay Profili
ALM.FGD.Z15 Z15 Detay Profili
Z20 Detay Profili
ALM.FGD.Z20 Z20 Detay Profili

İnşaat Sektörü Detay Profilleri

İnşaat sektörü, değişen her şey de olduğu gibi, yıllar içinde kendini geliştirdi. Böylece tasarım harikası yapılar ortaya çıkmaya başladı. Yalnızca yapılar değil, binaların iç kısımları da çeşitli yapı malzemelerinden ötürü daha estetik hale ulaştı. Ülkemizde, konutların iç kısımlarında ayrıcalıklar yaratmayı sağlayan en önemli değişiklik şüphesiz ki alçıpanın keşfiyle yaşandı. Ve alçıpan detay profilleri sayesinde oluşturulan tasarımların birleşme yerlerindeki çatlamaların önüne geçildi.

Alçıpan dendiğinde akla ilk gelen evlerin tavanlarıdır aslında! İlk kullanılmaya başlandığı yıllarda, evini boyatacak olan hemen hemen herkes, alçıpanla tanışma fırsatı yakaladı. O zamanlar için yeni bir trend olan alçıpan tavanlar, alçıpan detay profilleri ile tavanda köşeden köşeye birleşmekle kalmaz, bir de avizenin asıldığı tavanın tam orta noktasında rölyef desenlerle evlerdeki yerini alırdı. Daha sonraları yeni binaların projelendirilmesinde de çokça alçıpan kullanıldığı görülmektedir.

İki yüzü karton kaplı, ortası alçı ve özel boyutlarda üretilen, yüzeyi pürüzsüz plakalara verilmiş olan alçıpan isimli bu malzeme, elbette yalnızca tavan dekorasyonunda kullanılmak üzere üretilmemiştir. Binalardaki esas ve en önemli kullanım amacı, yeni bir oda yaratmak ya da mekanı duvarla ayırmaya çalışmak veya asma tavan yaratmaktır. Ayrıca unutulmamalıdır ki alçıpan levha, yangına ve suya dayanıklılığı ile bir deprem anında esneyebilen yapısıyla, hasarı en aza indirmesiyle, oluşturduğu ses ve ısı yalıtımıyla da kullanım avantajları sağlamaktadır. Tabii tüm bu bahsedilen unsurların doğru gerçekleşebilmesi için detay profiline ihtiyaç vardır.

Fuga Profili Nerede, Nerelerde Kullanılır?

  • İç ve dış cephelerde
  • Bölme duvar kesişim noktalarında
  • Farklı tavan kesitlerinde
  • Tavanla duvar birleşim noktalarında
  • Gizli ışık bandı kullanılan detaylarda
  • Fuga yapmada

Detay profilinin alçıpan levhalar üzerindeki önemi büyüktür. Hiç kimse uygulattığı mekandaki alçıpan çalışmanın bir kaç zaman sonra kenarlarda çatlamalar olduğunu görmek istemez. İşte bu nedenle alçıpan projeleri uygulanırken detay profilleri kullanılmaktadır. İki farklı parçanın birleşim yerinde, tavanla duvar birleşim noktalarında, gizli ışık bandı kullanılan bölümler gibi daha birçok işlemde detay profiline ihtiyaç duyulur.

Fuga profilini kullanım açısından değerlendirildiğinde, yalnızca alçıpan levhalar üzerinde uygulama yapılırken kaliteli ve dekoratif görüntü sağlamaktan ibaret olmadığı da görülür. Çünkü bir diğer önemli kullanım alanı da fuga yapmaktır.

Fuga profili, dayanıklı ve işlenebilen bir dolgu malzemesidir. Ve genellikle mantolama işlemlerinde kullanılır. Hem estetik bir görünüm hem de mantolama sırasında ek yapmaya gerek duyulmadan, dekoratif sıva ve boya yapılabilmesini sağlamasından ötürüdür. Bu uygulamalar esnasında da detay profilleri yapıştırılarak işlemin doğru uygulanması sağlanır.

Detay Fuga profilleri hangi sebeple kullanılır?

Dekorasyon uygulamalar için örnek vermek gerekirse; tavanla duvarın birleştiği yerde, asma tavan ile bölme duvarın kesiştiği noktada, binaların dış cephelerinde, iki farklı tavan işleminin yapıldığı kesitte yani hem iç cephe de hem de dış cephe de alçıpan uygulamaları sebebiyle kullanılır.